Czy śledzie można jeśćcodziennie?
Z pewnością już słyszałeś, że śledzie mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie ze względu na dużą zawartość potrzebnych nam mikroskładników odżywczych, witamin oraz kwasów omega-3. Czy jednak można jeść śledzie codziennie, kto powinien ich unikać i jakie właściwości ma ta ryba? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu!
Jakie są rodzaje śledzi?
Co więcej, w sklepach znajdziesz kilka rodzajów śledzi, dzięki czemu praktycznie każdy znajdzie coś, co wpasuje się w jego indywidualne preferencje. Do wyboru masz m.in.:
- Moskaliki - są to młode, małe śledzie w całości marynowane w zalewie octowej.
- Piklingi - śledzie wędzone na gorąco.
- Matjasy - jedne z najpopularniejszych śledzi. Są to młode śledzie łowione wczesną wiosną, które są jeszcze przed tarłem. Dzięki temu ich mięso jest delikatne i wyjątkowo smaczne.
- Bismarciki - są to płaty śledziowe wyfiletowane, marynowane w occie.
- Rolmopsy - to zawijane w rulon filety śledziowe, często spinane drewnianymi patyczkami.
Oprócz popularnych matiasów w sklepach znajdziesz również śledzie solone, a nawet surowe. Śledzie solone przed dodaniem do sałatki lub podaniem z dodatkami najlepiej wymoczyć najpierw w wodzie. Trzeba też usunąć z nich skórę. Surowe śledzie są mało popularne, ponieważ ryba ta jest dość oścista, a podczas normalnej obróbki (gotowanie, smażenie czy pieczenie) ości te nie znikają.
Czy śledzie są zdrowe i czy można jeść je codziennie?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, śledź to wyjątkowo zdrowa i smaczna ryba, która jest źródłem wielu wartościowych składników odżywczych, minerałów i witamin. Należy jednak pamiętać o tym, że tylko dobrze zbilansowana dieta zapewni nam maksymalne zdrowie.
Więc owszem, śledzie można jeść codziennie, ale nie należy przesadzać z ich ilością. Jeden filet śledziowy na dzień zdecydowanie wystarczy. A do tego koniecznie dołącz inne niezbędne elementy diety, by zachować równowagę w żywieniu.
Czy śledzie w occie są zdrowe?
Śledzie, niezależnie od postaci oraz sposobu podania, są zdrowe. Śledzie w occie będą po prostu bardziej wyraziste i sprawdzą się w konkretnych daniach. Za sprawą octu mięso ryby stanie się też bardziej miękkie i delikatne. Warto mieć na nie gotowy sposób podania. Jednym ze smacznych i nietuzinkowych przykładów podania śledzi w occie są śledzie po kaszubsku.
Kto nie powinien jeść śledzi?
Śledź sam w sobie jako ryba jest bardzo zdrowy. Co ważne, kumuluje się w nim najmniej rtęci ze wszystkich ryb. Mogą go spożywać więc praktycznie wszyscy. To jednak dotyczy śledzia świeżego. Nieco inaczej wygląda sprawa z filetem solonym.
Czy w ciąży można jeść śledzie?
Na rybę soloną powinny uważać przede wszystkim osoby z nadciśnieniem, miażdżycą, dzieci, a także kobiety karmiące piersią. Osoby te oraz kobiety w ciąży powinny także zwrócić szczególną uwagę na śledzie w gotowych marynatach, które zawierają dodatkowo sporo konserwantów. Lepiej kupić filety śledziowe solone, wymoczyć je w wodzie, a następnie przygotować własną marynatę do śledzi.
W ciąży i podczas karmienia piersią najlepiej jednak sięgać po surową rybę, a następnie poddać ją odpowiedniej obróbce cieplnej (ugotować na parze, upiec lub usmażyć).
Czy można jeść śledzie przy cukrzycy?
Tak, mięso ryb jest wskazane przy cukrzycy, należy przy tym jednak pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim pilnuj ładunku glikemicznego danej potrawy ze śledziami, unikaj też w miarę możliwości ryb mocno solonych, a przed ich spożyciem porządnie wymocz filety.
Jeżeli już zdecydujesz się na pewne odstępstwo od diety, koniecznie skonsultuj to z lekarzem. I unikaj śledzi w marynatach, które zawierają w składzie cukier czy inne dodatkowe substancje słodzące, jak słodziki czy syrop glukozowo-fruktozowy.
Śledzie, spożywane w umiarze, możesz włączyć z powodzeniem do swojej codziennej diety. Ich mięso bowiem dostarcza wiele cennych witamin i minerałów, a do tego jest bogatym źródłem białka, zapewnia więc sycące posiłki. Spróbuj, a nie pożałujesz!