Praktyczne wskazówki jak nie marnować jedzenia

 

Czy wiesz, że każdy Polak rocznie wyrzuca około 75 kg jedzenia? To blisko tyle ile waży siedemdziesiąt śledzi, które mogłyby swobodnie pływać w morzu zamiast w oceanie zapomnienia! Chcesz, aby Twoja lodówka przestała być cmentarzyskiem dobrych intencji i przeterminowanych produktów? To nic trudnego! Oto porcja prostych, ale efektywnych wskazówek, jak zapobiec marnowaniu jedzenia i wykorzystać w pełni każdy gram zakupionego jedzenia. 
 

Skala marnowania żywności w Polsce

 

Czy zdajesz sobie sprawę, że według danych Banków Żywności każdego roku w Polsce marnuje się aż 4,8 miliona ton jedzenia? Wiele z tych strat ma miejsce już na etapie produkcji – nieodpowiednie metody zbiorów czy szkody w uprawach to tylko początek. Potem pojawiają się problemy z niewłaściwym przechowywaniem, stratnym przetwarzaniem czy niedbałą dystrybucją. Choć jako konsumenci nie mamy wpływu na wszystkie te etapy, to aż 60% marnotrawionej żywności pochodzi prosto z naszych domów!
 

Skutki marnowania jedzenia

 

Niestety, każdy niezjedzony obiad to nie tylko obejście się smakiem. To także marnotrawstwo zasobów, które poszły na jego produkcję – woda, energia i praca ludzka. Każdy artykuł spożywczy, który trafia do kosza, przyczynia się do powstawania ogromnej ilości śmieci, co prowadzi do wzmożonego uwalniania się metanu – gazu cieplarnianego jeszcze bardziej szkodliwego dla klimatu niż dwutlenek węgla. 

Co więcej, marnowanie żywności na świecie to także istotny problem społeczny. Biorąc pod uwagę fakt, że w skali globalnej głoduje ponad 800 milionów ludzi, nadmierna ilość zasobów zużywanych na produkcję niezjedzonej żywności stanowi poważny dylemat etyczny.
 

spleśniałe jedzenie

Jak nie marnować jedzenia?Nasze sposoby

 

Nie marnuj żywności – zmniejszając marnotrawstwo jedzenia, możemy naprawdę zrobić różnicę – dla naszych portfeli i dla zdrowia planety. No więc, dlaczego by nie spróbować?

pusty talerzpusty talerz

Nie rób zakupów „na głodniaka”

 

Podejmowanie decyzji na pusty żołądek rzadko kiedy kończy się to dobrze. Gdy wchodzisz do sklepu głodni, apetyt potrafi krzyczeć głośniej niż rozsądek. Jeżeli w planach masz zakupy spożywcze, zjedz coś przed wyjściem – to zmniejszy ryzyko, że w koszyku wyląduje coś niepotrzebnego.
 

planowanie posiłkówplanowanie posiłków

Planuj zakupy i posiłki

 

Spisanie listy zakupów to nie tylko przejaw dobrej organizacji, ale też sztuka oszczędzania czasu i pieniędzy. Zanim wyjdziesz z listą, sprawdź, co już masz w lodówce i planuj posiłki z wykorzystaniem tych składników. To nie tylko zapobiegnie kupowaniu tego, czego nie potrzebujesz, ale także inspiracja do nowych kulinarnych odkryć.
 

Właściwie przechowuj żywność

 

Nie każdy bohater nosi pelerynę, a Twoja lodówka to najlepszy przykład. Znajomość tego, które produkty wymagają niskiej temperatury, a które wprost przeciwnie, może znacząco wydłużyć ich żywotność i ograniczyć marnowanie jedzenia.

 • Warzywa nie lubią sąsiedztwa owoców, które przyspieszają ich dojrzewanie.
 • Gotowany ryż i makaron najlepiej czują się w szczelnych pojemnikach.
 • Napoje, soki i wody przed otwarciem należy przechowywać w temperaturze 5-25 ºC.
 • Czekolada, wbrew popularnemu przekonaniu, nie lubi być przechowywana w lodówce – krystalizuje się wówczas i pokrywa nieestetycznym, białym nalotem. Wyroby czekoladowe przechowuj najlepiej w temperaturze 12-18° C oraz wilgotności nie większej niż 75%.
 • Konserwy, np. nasz tuńczyk w oleju Lisner, należy przechowywać zgodnie z zaleceniami na opakowaniu – w temp. do 25 ºC i wilgotności względnej do 80%.
 • Mleko, śmietanka czy mleka skondensowane sterylizowane metodą UHT przechowuj w miejscu, gdzie temperatura nie przekracza 25°C.
 • Zawekowana zupa bez dodatku nabiału może stać w lodówce około tygodnia, a pozbawiona kawałków mięsa i warzyw nawet 2-3 tygodnie.
 • Jajka, które często goszczą w drzwiach lodówki, czują się najlepiej w chłodniejszej części lodówki, gdzie temperatura jest bardziej stabilna.
 • Z kolei chleb, chociaż popularne jest jego przechowywanie w lodówce, lepiej trzymać w suchym, chłodnym miejscu, aby zapobiec szybkiemu wysychaniu.
 • Jeśli chcesz zachować świeżość chleba na dłużej, zamrażarka jest najlepszym wyborem – zapakuj go w plastikowy worek i możesz cieszyć się świeżością po rozmrożeniu kromki lub całego bochenka.
 • Przyprawy i zioła również wymagają szczególnej uwagi. Aby utrzymać ich aromat i właściwości jak najdłużej, najlepiej przechowywać je w szczelnie zamkniętych pojemnikach w ciemnej i chłodnej szafce.

 

Dbaj o porządek w kuchni i spiżarni

 

Dbaj o porządek w kuchni, a unikniesz kulinarnych niespodzianek! Zastanów się, ile razy w zakamarkach lodówki odkryłeś zapomniany dżem, który już zdążył stać się mini ekosystemem? Pewnie nie raz kupiłeś nowy majonez, bo wydawało ci się, że stary już dawno się skończył. Podobnie jest z produktami o długim terminie przydatności jak te instant, które często znikają w głębi szafek. Regularne porządki pomogą ci lepiej zarządzać zapasami i unikać niepotrzebnych zakupów.
 

Przetestuj sprytne triki na przedłużenie świeżości

 

Być może nie jesteś magikiem, ale z kilkoma kuchennymi sztuczkami możesz zdziałać cuda dla dłuższego zachowania świeżości Twoich produktów. 

 • Ziemniaki będą przechowywać się dłużej, jeśli towarzyszyć im będą jabłka, które zapobiegają ich kiełkowaniu. 
 • Jeśli chcesz, aby zielone liście sałaty pozostały chrupiące, owiń je wilgotnym papierowym ręcznikiem przed włożeniem do lodówki.
 • Aby zapobiec szybkiemu psuciu się pomidorów, przechowuj je łodygą do dołu na blacie, zamiast w lodówce. Zimno może zabić ich smak i zmienić konsystencję.
 • Cytryny i limonki zachowają swoją świeżość znacznie dłużej, jeśli będziesz je przechowywać w zamkniętym pojemniku w lodówce, zamiast na blacie.
 • By zioła dłużej zachowały świeżość, traktuj je jak kwiaty. Umieść łodygi w szklance wody i przykryj luźno folią spożywczą, a następnie przechowuj w lodówce.
 • Zamrażaj zioła w kostkach lodu z odrobiną wody lub oliwy, aby łatwo dodać je do gotujących się potraw.
 • Ser przechowuj w papierze do sera lub woskowanym papierze, co pozwoli mu „oddychać” i zapobiegnie szybkiemu pleśnieniu.

 

Małe triki, wielkie oszczędności!

Stosuj zasadę FIFO

 

Wdrażanie zasady „pierwsze weszło, pierwsze wyszło” (FIFO) w Twojej kuchni to skuteczny sposób na minimalizowanie marnotrawstwa. Ułóż produkty w lodówce, spiżarni czy na półkach tak, aby te z najbliższą datą przydatności do spożycia były najbardziej dostępne i używane jako pierwsze. Regularne przeglądanie zapasów i ich odpowiednie rozmieszczanie pomoże Ci wykorzystać produkty przed ich przeterminowaniem, zapewniając, że nic nie zostanie zmarnowane.

Pilnuj dat ważności produktów do spożycia

 

Zachowanie czujności na daty ważności jest kluczowe, ale pamiętaj, że niektóre produkty są nadal bezpieczne do spożycia nawet po ich przekroczeniu. Naucz się rozróżniać między datami „najlepiej spożyć przed” a „do spożycia do”. W pierwszym przypadku produkty często zachowują swoją jakość i bezpieczeństwo dłużej, niż sugeruje data. Sprawdzaj nie tylko daty, ale również stan produktów, aby dokładnie ocenić, czy są jeszcze dobre do jedzenia.

Wykorzystuj resztki z lodówki 

 

Zostało Ci trochę ryżu, kilka warzyw i kawałek kurczaka z wczorajszego obiadu? Zrób stir-fry lub szybkie curry. Używanie resztek z lodówki to świetny pomysł na to, jak nie marnować żywności. Dzięki temu również każdy posiłek może być nową przygodą kulinarną, a lodówka pozostanie czysta i uporządkowana.

Zamrażaj i pasteryzuj

 

Zamrażarka to Twój najlepszy przyjaciel w kuchni, gdy chodzi o oszczędzanie jedzenia. Wiele produktów, jak chleb, mięso czy gotowe potrawy, można zamrozić i użyć w przyszłości. Pasteryzacja domowa to również doskonały sposób na zachowanie owoców, warzyw czy sosów. Techniki te pomogą ci cieszyć się smakiem lata nawet w środku zimy.

Susz i wybieraj produkty liofilizowane

 

Suszona żywność to doskonała opcja dla tych, którzy chcą mieć zapas trwałej żywności. Suszone pomidory, owoce, grzyby czy zioła są nie tylko smaczne, ale i długotrwałe. Liofilizowane produkty to świetny wybór na zdrowe przekąski lub szybkie składniki do posiłków, zachowujące prawie wszystkie wartości odżywcze świeżych produktów.

Rób przetwory

 

Przetwarzanie sezonowych owoców i warzyw w dżemy, konfitury, marynaty czy kiszonki to sprawdzony sposób na ich konserwację. To nie tylko świetna metoda na przedłużenie trwałości ulubionych smaków, ale również fantastyczna okazja do eksperymentowania w kuchni. Plus, domowe przetwory to zawsze dobry pomysł na prezent!

Ratuj jedzenie! Ograniczaj marnotrawstwo żywności dzięki technologii

 

Dzięki nowoczesnym technologiom mamy niezliczone możliwości na wyciągnięcie ręki – w tym także sposoby na niemarnowanie jedzenia. Aplikacje mobilne do odkupowania żywności to jedno z nowoczesnych rozwiązań, które pomagają w walce z tym globalnym problemem.

Taka apka pozwala użytkownikom „ratować” jedzenie z lokalnych restauracji, piekarni, kawiarni, a nawet hoteli, które inaczej zostałoby wyrzucone. Użytkownicy mogą kupować torby z jedzeniem, które zostało przygotowane, ale nie sprzedane do końca dnia.

Nie marnuj jedzenia – oddaj potrzebującym

 

Jeśli masz nadmiar jedzenia, które nie zostanie przez Ciebie wykorzystane, rozważ jego oddanie. Wiele organizacji charytatywnych przyjmuje darowizny żywności, które mogą pomóc osobom potrzebującym. To sposób, aby Twoje nadmiary mogły posłużyć dobremu celowi, jednocześnie zmniejszając ilość odpadów żywnościowych. W dużych miastach istnieją specjalne punkty, które przyjmują nie tylko żywność długoterminową i suchą, ale też serniczek, którego odmówiliśmy sobie do kawy!

Zadaj sobie pytanie, jak ograniczyć marnowanie żywności w swoim codziennym życiu i zacznij wprowadzać małe zmiany już dziś!