Śledzie na wigilię i na świętaco wybrać na świąteczny stół?

 

Bez czego nie wyobrażasz sobie świąt? Bez choinki i kolorowych światełek? Prezentów, ale takich od serca? Bez rodziny i przyjaciół? A może także bez tych kilku potraw, które o tej porze roku smakują jakby inaczej? Przedstawiamy Ci sprawdzone pomysły na śledzie na święta – to potrawy, które muszą znaleźć się na Twoim świątecznym stole! Dowiesz się również, jak wybrać dobre śledzie i jak je przygotować, aby zachwyciły Twoich gości. 

zastawiony stół wigilijny

Dlaczego w wigilię jemy śledzie?

 

Potrawy z rybami traktujemy jako nieodłączny element bożonarodzeniowego świętowania. Skąd się jednak wzięła ta kulinarna tradycja? Dlaczego jemy śledzie właśnie na święta? Za tym zwyczajem stoi oczywiście kontekst obrządku religijnego. Ryby to symbol pierwszych chrześcijan, nawiązuje do eucharystii, a motyw ten pojawia się w ewangeliach wielokrotnie. I choć niejedzenie mięsa w dzień wigilijny nie jest zakazane, to ryby na stałe wpisały się w przedświąteczną tradycję. 

O ile śledź na wigilii pojawia się w zasadzie od setek lat, to historia świątecznego karpia jest stosunkowo krótka. Okazuje się, że zaczęto go podawać w Polsce dopiero w czasach komuny. Karpia sprowadzono do naszego kraju z uwagi na łatwość oraz tempo hodowli. Zatem to nie karpia, a właśnie śledzia możemy uznać za najbardziej tradycyjny element świątecznego stołu. 
 

Jak kupić dobre śledzie na święta?

 

Jeśli chcesz, aby podczas świąt bliscy prosili Cię o przepis i rozpływali się nad smakiem śledziowej przystawki, koniecznie zadbaj o jak najlepszą jakość produktu, na którym bazujesz. Na pewno nie warto kupować ryb z niesprawdzonego źródła, szczególnie gdy na szali jest powodzenie świątecznego obiadu lub kolacji! Jeśli kupujesz śledzie z beczki, najpierw upewnij się co do ich zapachu, a ponadto zweryfikuj kolor solanki (musi być mętna i ciemnokremowa). Zobacz, jak wygląda mięso – powinno być tłuste i jasne. Unikaj filetów śledziowych, które są nienaturalnie białe. Jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości, zrezygnuj z zakupu. 

Zamiast tego kup śledzie u zaufanego producenta, który poświadczy jakość swoich produktów, miejsce połowu ryb oraz poda dokładny skład wyrobu. Wszystkie te informacje bez problemu znajdziesz na opakowaniach Lisner. 

Jak przygotować śledzie na wigilię? Czy śledzie trzeba moczyć? 


Jeśli kupujesz zasolone filety na wagę, to przed wykorzystaniem w jakimkolwiek daniu musisz pozbyć z nich się nadmiaru soli. W tym celu należy moczyć śledzie przez kilka, kilkanaście godzin lub nawet dłużej. Dokładny czas wynika z poziomu zasolenia. Dopiero po takim przygotowaniu można z nich przyrządzić potrawy na święta.  

Szukasz śledzi, których możesz użyć od razu? Wybierz filety śledziowe a'la matjas Lisner. Jeżeli wolisz mniej słony smak, wystarczy, że włożysz je do zimnej wody na około 2 godziny. Wymieniaj w tym czasie wodę kilka razy, a przyspieszysz proces. 

Kiedy kupić śledzie na święta? 


Wiesz już, na co zwrócić uwagę, kupując śledzie na wigilię oraz jak przygotować je do użycia w potrawach. Teraz odpowiednio zaplanuj zakupy w swoim przedświątecznym harmonogramie. Kiedy można kupić śledzia na święta? Dobry termin to 3-4 dni przed wigilią – jeśli kupujesz filety zasalane na wagę, pamiętaj, że wymagają one długiego namaczania. Musisz więc zsumować czas potrzebny na moczenie, a następnie na przygotowanie dania oraz niezbędny do tego, aby śledzie nabrały w lodówce pożądanych walorów smakowych. Jeśli kupujesz śledzie Lisner, czyli gotowe do użycia, będziesz ich potrzebować około 2 dni przed wigilią. 


Ile wcześniej można zrobić śledzie na święta? 


Zastanawiasz się, kiedy zrobić śledzie na wigilię? Czy można przygotować je np. w wigilijny poranek? Okazuje się, że przystawki ze śledziami potrzebują nieco więcej czasu, aby się „przegryźć”. Szefowie kuchni podpowiadają, aby wszelkie potrawy ze śledziami przyrządzić i schować do lodówki 2-3 dni przed spożyciem. Dopiero po tym czasie nabiorą odpowiedniej tekstury, aromatu, smaków itd. Śledzie – w zależności od dodatków i sosów – można przechowywać do około tygodnia. Możesz się więc nimi raczyć nawet parę dni po świętach. 
 

Śledzie na różne sposoby na wigilięnajsmaczniejsze propozycje

 

Ustaliliśmy już, że śledzie na święta to zdecydowanie dobry pomysł. Teraz pora na wybór takich przepisów ze śledziami, które zachwycą Twoich gości. Oto kilka najpopularniejszych pomysłów od Lisnera. 

śledzie w oleju z cebulką na talerzuśledzie w oleju z cebulką na talerzu

Śledzie na wigilię w oleju z cebulą

 

To prawdziwy klasyk, który na stałe zagościł w naszym świątecznym menu. Olej i cebula – tylko tyle wystarczy, aby stworzyć doskonałą kompozycję. Do tego przepisu użyj dobrej jakości oleju rzepakowego. Sprawdzi się również olej lniany, który ma charakterystyczny, subtelnie orzechowy i nieco gorzki smak. Dodatkowo czarny pieprz zamień na czerwony, który jest delikatniejszy, a ponadto zaskakuje słodkimi nutami. 

To niezwykle prosta receptura. Wystarczy pokroić śledzie na kilkucentymetrowe kawałki i włożyć je do opakowania lub słoika z cebulą posiekaną w piórka. Następnie dodaj do nich liść laurowy, ziele angielskie oraz czerwony pieprz w ziarenkach. Zalej olejem i dopraw świeżo zmielonym pieprzem. Przed podaniem włóż do lodówki na minimum 2 godziny. Pełny przepis na śledzie w oleju z cebulką znajdziesz na naszej stronie w zakładce Przepisy.

sałatka jarzynowa ze śledziem w miseczcesałatka jarzynowa ze śledziem w miseczce

Śledzie à la sałatka jarzynowa

 

Ludzie dzielą się na osoby, które lubią sałatkę jarzynową oraz na tych, którzy ją… kochają! Jeśli sałatka z warzywami znajduje się wysoko w Twoim rankingu świątecznych potraw, zaserwuj ją na dwa sposoby: tradycyjny oraz z dodatkiem śledzia. Śledź w takim anturażu prezentuje się wybitnie. 

Przygotuj standardowe składniki na sałatkę jarzynową. Każda pani oraz każdy pan domu przyrządza ją nieco inaczej, możesz więc użyć po prostu tych produktów, które zawsze dodajesz do sałatki. My proponujemy: ziemniaki ugotowane w mundurkach, ugotowaną marchewkę, groszek z puszki, jajko na twardo, majonez, koperek i pieprz. Oraz – oczywiście – śledzia. Pokrój, składniki w 1-centrymetrową kostkę, dodaj groszek, a następnie majonez i wszystko dokładnie wymieszaj odraz dopraw. Gotowe! Dokładny przepis na sałatkę jarzynową ze śledziem (kliknij!).

tatar ze śledzia podany na talerzutatar ze śledzia podany na talerzu

Tatar ze śledzia

 

Twoi bliscy uważają, że tatar na święta to absolutna podstawa? Zgódź się z nimi, a następnie zaserwuj im znakomity tatar ze śledzia. Nasza propozycja to udany mariaż tradycyjnej i nowoczesnej, zaskakującej kuchni. Śledzia podajemy bowiem z dodatkiem awokado i marynowanych grzybków. Takie połączenie nie może się nie udać!

Wszystkie składniki, czyli filety śledziowe, awokado, cebulę, marynowane grzyby i ogórek kiszony pokrój w drobną kostkę. Następnie – na talerzu, na którym będziesz podawać przystawkę – układaj składniki warstwowo: najpierw śledź, następnie ogórek, znów warstwa śledzia, potem grzyby, na końcu awokado. Najlepiej użyć do tego specjalnego ringu. Danie ozdób gałązkami koperku oraz paroma małymi grzybkami, na wierzch połóż także łyżeczkę musztardy. Dopraw świeżo mielonym pieprzem. Tatara warto podawać z cząstką limonki do skropienia awokado. Proste i efektowne! Po cały przepis zapraszamy tu: klasyczny tatar ze śledzia.