Czy śledzie w oleju są tuczące?Praktyczne wskazówki na to, jak „odchudzić” śledzie

 

Śledzie, szczególnie te w oleju to niemal już obowiązkowe danie na wigilijnym czy karnawałowym stole. Ale nie tylko! Taka przekąska bowiem sprawdzi się jako przystawka na wiele różnych okazji: urodziny, imieniny czy spotkanie z przyjaciółmi. Dziś pod lupę bierzemy śledzie w oleju — czy są tuczące oraz jak najlepiej je podać?

śledzie w oleju przechowywane w słoiku

Śledzie w olejukcal

 

Ile kalorii mają śledzie w oleju? To oczywiście zależy od gramatury porcji oraz tego, ile oleju zawiera. Przyjmuje się jednak, że średnio w 100 g śledzia w oleju jest od 210 do 300 kcal. Jeżeli jednak potrzebujesz dokładnych informacji, najlepiej sprawdzić etykietę danego produktu. 

Przykładowo śledzie z cebulą w oleju wiejskie od Lisnera w 100 g produktu po odsączeniu z zalewy mają około 210 kalorii. Podobne informacje znajdziesz na każdym innym opakowaniu ze śledziami w oleju. Sprawdzając kaloryczność ryby upewnij się, czy podana wartość dotyczy ryby już po odsączeniu z zalewy.
 

Sprawdzone przepisy na śledzie w oleju

 

Dobry przepis na śledzie w oleju z cebulką to klucz do smacznego dania, które zachwyci gości. Okazuje się też, że przystawka ta wcale nie musi być monotonna i nudna. Jak zrobić śledzie w oleju? Oto 3 sprawdzone i smaczne przepisy!

Marynowany śledź ze smażoną cebulą i suszonymi pomidoramiMarynowany śledź ze smażoną cebulą i suszonymi pomidorami

Przepis na śledzie marynowane w oleju

 

Przygotowanie porcji dla 4 osób zajmie ci 25 minut. Do przepisu na śledzie marynowane w oleju potrzebujesz: 

4-5 Filetów śledziowych Lisner wiejskie z cebulką,

4 białe cebule,

5 łyżek oleju rzepakowego,

5 łyżek suszonych pomidorów,

3 łyżki kaparów,

2-3 ziarna ziela angielskiego,

3-4 liście laurowe,

pieprz do smaku.

 

Filety śledziowe pokrój w paski o szerokości ok. 2 cm. Cebulę pokrój w piórka, zeszklij na oleju rzepakowym i dodaj do niej liście laurowe oraz ziele angielskie, odstaw do ostygnięcia. Do śledzi dodaj pokrojone w paski pomidory suszone, przestudzoną cebulę oraz kapary. Dopraw pieprzem (najlepiej świeżomielonym) i wymieszaj. Tak przygotowane śledzie odstaw do lodówki na minimum 2 godziny. Gotowe!

 

przygotowywanie śledzi korzennychprzygotowywanie śledzi korzennych

Przepis na śledzie korzenne w oleju

 

Przepis na śledzie korzenne w oleju jest szczególnie przydatny w czasie karnawału i świąt, kiedy za oknem panuje zimowa aura. Przygotowanie porcji na 3 osoby zajmie ci około 25 minut. Potrzebujesz:

4-5 Filetów śledziowych Lisner wiejskie z cebulką,

3 łyżki powideł śliwkowych,

1 łyżka sosu sojowego,

2 łyżki rodzynek,

3 łyżeczki musztardy dijon,

1 łyżeczka korzennej przyprawy do piernika,

1 czerwona cebula,

6 łyżek oleju rzepakowego,

1 liść laurowy,

2 ziarenka ziela angielskiego,

pieprz czarny do smaku.

 

Przed przygotowaniem dania filety śledziowe dobrze wymoczyć w zimnej wodzie. Zostaw w niej rybę na minimum 2 godziny, a między czasie zmień wodę 2-3 razy. Przyprawę do piernika wymieszaj z olejem rzepakowym, a następnie natrzyj nim wymoczone i osuszone ręcznikiem papierowym śledzie. Rodzynki, musztardę, sos sojowy, powidła oraz pozostały olej z przyprawą korzenną wymieszaj razem. Cebulę pokrój w piórka. Na półmisku lub w słoiku wyłóż filety śledziowe, zalej je przygotowaną zalewą i ułóż na nich cebulę oraz ziele angielskie i liść laurowy, całość dopraw do smaku pieprzem. Tak przygotowane śledzie odstaw do lodówki minimum na 2 godziny przed podaniem. Gotowe!

 

śledzie w oleju z cebulą podane na talerzuśledzie w oleju z cebulą podane na talerzu

Przepis na śledzie w oleju z cebulką

A co powiesz na śledzie w oleju z cebulką, która chrupie? Porcje na 2 osoby przygotujesz w 20 minut. Przepis jest szybki, klasyczny i smaczny. Potrzebujesz: 

3-4 Filety śledziowe Lisner (typu Matjas),

2 białe cebule, 

1 liśc laurowy,

pieprz czerwony do smaku,

1 ziarno ziela angielskiego,

6 łyżek oleju rzepakowego.

 

Przed właściwym przygotowaniem śledzi filety wymocz w zimnej wodzie przez minimum 2 godziny, zmieniając w nich wodę 2-3 razy. Po tym czasie śledzie pokrój w paski o szerokości 2 cm a cebule w piórka. Następnie śledzie układaj w naczyniu na przemian z cebulą, zalej olejem rzepakowym i dodaj liść laurowy oraz ziele angielskie a na koniec dopraw mielonym czerwonym pieprzem. Tak przygotowane śledzie przed podaniem odstaw minimum na 2 godziny do lodówki.

 

Jak obniżyć kaloryczność śledzi w oleju?

 

Sam śledź jako ryba klasyfikuje się do tych tłustych, podobnie jak makrela czy łosoś. 100 g mięsa ryby to aż 160 kcal. Jednak warto zaznaczyć, że śledź zawiera dobre kwasy tłuszczowe. Niemniej śledzie w oleju należą do tych najbardziej kalorycznych, właśnie ze względu na dodatek marynaty na bazie tłuszczu. Porcja takiego dania w 100 g może nieść za sobą nawet 300 kalorii. 

Czy zatem ich kaloryczność da się obniżyć? Owszem, istnieje na to kilka sposobów! Przede wszystkim filety ryby w oleju przed spożyciem należy maksymalnie odsączyć z marynaty. Do tego koniecznie zwracaj uwagę na skład — czy wybrane śledzie posiadają kaloryczne dodatki w postaci cukru lub np. suszonych owoców? Jeśli tak, to unikaj ich spożywania.

Jak długo można przechowywać śledzie w oleju z cebulą?


Śledzie w oleju z cebulą zapakowane hermetycznie bez wcześniejszego otwierania z powodzeniem będą świeże i dobre nawet po miesiącu. Jeżeli zaś chodzi o filety śledziowe w zalewie olejowej przyrządzane własnoręcznie, czas ten jest nieco bardziej ograniczony.

Tak przygotowane śledzie z cebulą w oleju w chłodnym miejscu (najlepiej w lodówce) postoją do 2 tygodni. Aby zwiększyć ich trwałość, warto sięgać po solone płaty śledziowe typu matjas. Sól i olej doskonale bowiem sprawdzą się w konserwowaniu ryby i sprawią, że jej trwałość znacznie wzrośnie. Surowe śledzie bez zalewy mogą zepsuć się już po 2 dniach, dlatego warto trzymać je w solance lub od razu po zakupie przygotować zalewę z oleju. 

Sam więc widzisz, że śledzie w oleju wcale nie muszą być tuczące. Wiele zależy bowiem od rodzaju zalewy i tego, w jakiej ilości spożywasz ja wraz z rybą. Aby ograniczyć kalorie, warto więc przed jedzeniem odcedzić je nieco z oleju. Do tego wybieraj śledzie, które w składzie zawierają jak najmniej dodatkowych elementów: cukrów czy dodatków w postaci suszonych owoców. Pamiętaj, że śledzie są bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączyć je do codziennej diety.